Zemedym lekársky – lat. Fumaria officinalis

Zemedym lekársky
(česky: Zemědým lékářsky, latinsky: Fumaria officinalis, ľudovo: zemedych, dymnica, zemská para, rutička poľná alebo liečivá)
Je jednoročná rastlina z čeľade zemedymovité, predtým makovité. Z mrkvovitého hrubšieho koreňa vyrastá jemne rýhovaná, vystúpavá stonka, ktorá sa rozkonáruje. Rastlina dosahuje výšku 10 až 40cm. Listy sú striedavé, dva krát pérovito zložené, sivo až modrozelenej farby. Ružové až purpurovo červené kvety tvoria redšie strapce z 20 až 40tich rúrkovitých kvietkov, ktoré časom opadávajú. Plod je jednosemenná nažka.
 

Výskyt Zemedyma lekárskeho

 
Je to hojne rozšírená burina v Európe a Ázii, rastie na úrodných pôdach, úhoroch, na rumoviskách či viniciach. Vie vytvárať súvislé porasty, ktoré z diaľky pripomínajú dym.
Zbierame kvitnúcu vňať bez koreňa a sušíme ju bez obracania v tieni pri teplote do 35 °C.
Zemedym obsahuje hlavne kyselinu fumarovú a na ňu viazané alkaloidy hlavne protopin, ďalej horčiny či minerálne soli.
 

Účinky a použitie Zemedyma lekárskeho

 
Používa sa hlavne pri problémoch s trávením, hlavne pri žlčníkových ťažkostiach. Pôsobí tiež laxatívne aj močopudne a tiež dobre čistí krv a preto sa používa pri kožných vyrážkach, ekzémoch aj psoriáze. Používa sa aj zvonku na čistenie pleti, či s listom vlašského orecha, alebo liesky na hojenie hemeroidov – zlatej žily.
 
Droga nie je neškodná, zemedym sa považuje za mierne jedovatý, preto by sa mal vnútorne užívať výlučne v čajových zmesiach, v malom množstve, alebo s prestávkami. Vyššie dávky zťažujú dýchanie. Napriek tomu sa ľudovo traduje, že kto celý život používa zemedym, dožije sa 100 rokov.