Imelo biele – lat. Viscum album

Imelo biele (česky: Jmelí bílé, latinsky: Viscum album, ľudovo: jemelo, omelí, gemalo, omelo)
Je poloparazitický vždyzelený, rozkonárený krík z čeľade Imelovité (imelovcovité). Dorastá do výšky 50cm. Má žltozelené celistvo okrajové, vajcovité až podlhovasté listy, hrubšie až kožovité, ktoré vyrastajú protistojne.
 

Výskyt Imela bieleho

 
V rázcochách konárov sa hneď na jar rozvíjajú nenápadné štvorpočetné žltkasté kvietky a následne na samičích rastlinách plody – biele bobule s jedným semenom. Plody dozrievajú až na jeseň a často ich vidíme na imele aj počas zimy. Skrmuje ich vtáctvo, ktoré tým prispieva k rozširovaniu imela. Polocuzopasí hlavne na boroviciach a iných ihličnanoch – poddruh imelo ihličnanové s výraznejšie užšími listami, ale aj na listnatých stromoch ako dub, topoľ či jabloň.
 
Imelo sa od pradávna teší značnej pozornosti. Už v antike ho považovali za mystickú rastlinu a používali pri rôznych obradoch. Neskôr ho začali používať na liečbu mnohých neduhov.
Zbierajú sa konáriky s listami s hrúbkou stoniek najviac 5mm prakticky počas celého roku. Trebenová za ideálny čas zberu považuje február až marec. Pravdepodobne to súvisí s tým, že plody, ktoré by sa v nazbieranom imele nemali nachádzať, sú už vyzobané vtáctvom.
 

Použitie a účinky Imela bieleho

 
Zber je pre umiestnenie imela v korunách stromov komplikovaný ale dajú sa zbierať aj konáriky zo zeme, ktoré vietor olamuje z rastlín. Sušíme ho na sitách, či vo zväzkoch pri teplote najviac 40 °C . Skladovať v dobre uzavretých nádobách a spotrebovať do dvoch rokov. Niektoré účinné látky sa totiž časom rozkladajú. Nezamieňať s príbuzným Imelovcom, ktorý má hnedé konáriky, žlté plody a je opadavý.
 
Obsahuje cholín, acetylcholín, polypeptid vizkotoxín, lektíny, flavonoidy a polysacharidy.
Používa sa hlavne pri poruchách obehovej sústavy, na úpravu krvného tlaku a prevenciu artériosklerózy. Tlmí aj pocity návalov krvi do hlavy a závratov u žien v prechode. Upravuje tiež vylučovanie žlče.
 
Trebenová uvádza oveľa širšie využitie: neplodnosť, cukrovka, epilepsia, masť z plodov zvonka na omrzliny. Z drogy treba pripravovať macerát, v studenej vode cez noc, vyššie teploty degradujú účinné látky. Aj napriek tomu je imelo súčasťou niektorých oficiálnych čajovín, napríklad Alvistan.