Zádušník brečtanovitý – lat. Glechoma hederacea L.

(česky: Popenec břečťanovitý, latinsky: Glechoma hederacea L. ľudovo: openec, kundračky, zemský brečtan, modračka)

Je trváca poliehavá, riedko chlpatá bylina z čeľade hluchavkovité. Z dlhých, plazivých podzemkov vyrastajú vystúpavé, štvorhranné byle s výškou 10 až 40 cm. Listy sú protistojné, dole obličkovité, vyššie až srdcovité, hrubo vrúbkované. Po rozdrvení ľahko aromaticky voňajú.

Kvitne dlho, od marca až do leta. Kvety sú modro fialové až červenkasté s päťzubým pyskatým kalichom, ktoré vyrastajú v pazuchách listov v počte 2 až 6. Plody sú tvrdky.

Výskyt Zádušníka brečtanovitého

Pochádza z Európy a Ázie, ale je zavlečený do celého sveta. U nás rastie bežne na lúkach, či v redších lesoch. Zbiera sa kvitnúca vňať, ktorá sa suší v riedkych vrstvách pri teplote nie vyššej ako 35 °C.

Zádušník obsahuje triesloviny, éterické oleje, horčín glechomín, cholín a fenolkarbonové kyseliny.

Účinky a použitie Zádušníka brečtanovitého 

Používa sa pri kataroch priedušiek ako adjuvans, mierni aj astmu. Ďalej sa používa pri kataroch žalúdka a čriev ako adstringens, pôsobí aj žlčopudne. Tiež je osožný pri zápaloch močových ciest a pri nočnom pomočovaní detí, vo všetkých prípadoch väčšinou v zmesiach s inými bylinami. Je aj obľúbeným korením, ale aj súčasťou šalátov. Zaujímavosťou je, že aj keď je pre ľudí neškodný, pre kone je jedovatý. Príbuzný Zádušník brečtenovitý – chlpatý, ktorý rozoznáme aj podľa nepríjemnej vône, nezbierame.