Podbeľ liečivý – lat. Tussilago farfara

Podbeľ liečivý
(česky: Podběl obecný, latinsky: Tussilago farfara, ľudovo: podbiel, podbelie, babuška, konske kopyto, matkino líčko)
Je trváca rastlina z čelade astrovité. Z rozkonárených bielych podzemkov vyrastá už v marci niekoľko šupinatých bezlistých stvolov, ktoré dosahujú až 30cm a sú zakončene jediným žltým uborom. Z kvetu sa neskôr vytvárajú plody – nažky s bielym chocholíkom, podobne ako u púpavy.
 
Po odkvitnutí vednú a odumierajú aby uvolnili miesto velkým, srdcovitým, jemne zubkatým listom ktoré sú spočiatku sivo plstnaté, neskôr na k slnku obrátenéj strane, tmavozelené a odspodu sivasté.
Je hojne rozšírený po celom svete, do ameriky bol dovezený.
 

Výskyt Podbeľu liečivého

 
Rastie na dostatočne vlhkých podkladoch rôrnych druhov, hlavne na úhoroch, rumoviskách, navážkach, popri cestách a potokoch, dokonca aj na starších pieskoviskach. Je to jedna z prvých kvitnúcich bylín na jar.
 
Jej listy sú považované za jedlé aj za surova a v minulosti sa pridávali do šalátov.
Zbierame kvetné úbory a to čo najskôr po rozkvitnutí pretože neskôr sa počas sušenia vysemenujú. Tomu zabranujeme aj rýchlym sušením pri teplote do 45 °C.
Na zber sú vďačnejšie listy, ktoré obsahujú tie isté látky, ale kedže dosahujú až 25cm v priemere, tak si vieme rýchlo nazbierať dostatočné množstvo drogy.
 

Liečivé účinky Podbeľu liečivého

 
Podbeľ obsahuje velké množstvo slizov, dalej triesloviny, inulín, draslík a zinok, ale aj jedovaté pyrolizidínové alkaloidy senkirkín a senecionín. Práve pre tieto alkaloidy sa v súčastnosti od používania podbeľu upúšťa, alebo sa jeho užívanie redukuje iba na dobu nevyhnutnú pre liečbu a aj to iba v zmesiach s ostatnými bylinami!
 
Používa sa hlavne v čajovinách proti kašľu, chrapotu, astme, zápalu priedušiek, či pľúc, podľa čoho dostal podbeľ aj svoj latinský názov : tussis = kašeľ, ago = ženiem. Zvonku sa čerstvé listy prikladajú na opuchy, zapálené žily, vyrážky či bolestivé kĺby. Vzhľadom na obsah rakovinotvorných alkaloidov sa odporúča používať Podbeľ maximálne 4 až 6 týždnov v roku.
 
To znamená, že podbeľ sa nehodí do bylinnych čajovín na bežné pitie, aj keď sa tak v minulosti používal! V nedávnej dobe sa výsľachtili odrody, ktoré už tieto alkaloidy neobsahujú, čiže tieto pestované druhy sú už bezpečné.